Tartományfőnöki rendelkezés a koronavírus-fertőzés elleni védekezésről

Kedves Tanárkollégák, Munkatársak, Diákok, Szülők, Rendtársak!

A Piarista Tartományfőnökségen döntöttünk arról, hogy milyen óvintézkedéseket látunk szükségesnek intézményeinkben. Azonnali hatállyal (2020. március 9.) az alábbiakat rendelem el a COVID-19 koronavírus-járvánnyal kapcsolatos védekezés érdekében:

Kedves Tanárkollégák, Munkatársak, Diákok, Szülők, Rendtársak!

A Piarista Tartományfőnökségen döntöttünk arról, hogy milyen óvintézkedéseket látunk szükségesnek intézményeinkben. Azonnali hatállyal (2020. március 9.) az alábbiakat rendelem el a COVID-19 koronavírus-járvánnyal kapcsolatos védekezés érdekében:

  1. A piarista közösségek tagjainak, a piarista oktatási és egyéb intézmények dolgozóinak mindenben követniük kell az illetékes állami hatóságok és egyházi szervek vonatkozó, a járvánnyal kapcsolatban megjelent előírásait.
  2. 2020. április 30-ig iskolai szervezésben munkatársak és diákok nem utazhatnak külföldre és nem fogadhatnak más országból érkező vendégeket.
  3. Az április 30-tól június 30-ig tartó időszakra tervezett, nemzetközi mobilitással járó programokat lehetőség szerint át kell szervezni a szeptembertől kezdődő félévre.
  4. 2020. április 30-ig a rendtagok csak előzetes tartományfőnöki engedéllyel utazhatnak külföldre.
  5. 2020. április 30-ig a piarista oktatási intézménybe, kollégiumba vagy óvodába járó gyermekek szüleinek be kell jelenteniük az adott intézmény igazgatójának, ha a család vagy annak valamelyik tagja külföldre utazott, vagy onnan hazaérkezett, és követnie kell az igazgatónak a gyermek iskolába, kollégiumba, óvodába járásáról hozott döntését, kérését.
  6. A rendtagoknak a beteg-, illetve kórházlátogatások során különösen is elővigyázatosnak kell lenniük, kerülniük kell a fertőzött vagy fertőzésgyanús személyekkel való érintkezést, rendszeresen fertőtlenítő kézmosást kell végezniük. Jelentsék be házfőnöküknek, ha olyan kórházban jártak, ahol fertőzött vagy fertőzésgyanús betegek vannak.
  7. A rendházakban és minden piarista intézményben különösen oda kell figyelni a rendszeres szellőztetésre, kézmosásra, az illemhelyek alapos és sűrű takarítására.
  8. 2020. április 30-ig a tartományfőnökség által szervezett, 15 főnél nagyobb tartományi összejöveteleket, rendezvényeket át kell tenni későbbi időpontra, vagy pl. skype-on, zoomon keresztül, video-konferenciaként kell megtartani.
  9. Az alábbi rendezvények elmaradnak, vagy későbbi időpontra kerülnek át:

a 2020. március 12-re tervezett „Segítő Háló” találkozó;

a 2020. március 26-ra tervezett „iskolás” (aktív) piaristák találkozója;

a 2020. március 27-re tervezett diákönkormányzatok találkozója;

a 2020. április 2-3-ra tervezett bePIPA;

a 2020. április 16-18-ra tervezett KM csoportvezető-képzés.

a 2020. április 21-re tervezett Kísérés 2020 konferencia;

a 2020. április 24–26-ra tervezett piarista ifjúsági találkozó (PIT).

  1. A 2020. április 30. után esedékes utazásokról és rendezvényekről a tartományfőnökség április 15-ig hoz újabb rendelkezést és ad róluk tájékoztatást.
  2. Megbízom Mikulás Domonkost, a kecskeméti piarista iskola igazgatóját, hogy legyen vezetője az „online piarista iskola” projektnek, és egy általa szervezett projektcsapattal dolgozzon ki protokollt az oktatás megszervezésére intézményeink átmeneti bezárása esetére.
  3. Mindenki vigyázzon arra, hogy egészséges életmódot folytasson, pihenjen, aludjon eleget, erősítse immunrendszerét rendszeres mozgással, vitamindús táplálkozással, stb. Különösen védjük idős, törékeny egészségű rokonainkat, ismerőseinket.
  4. Amikor gyermekekkel beszélgetünk a koronavírusról, kövessük az UNICEF ajánlásait:
  1. Hallgassuk meg őket. Valóban szeretne-e a gyermek erről a témáról beszélni? Teremtsünk olyan légkört, amelyben nyugodtan felteheti kérdéseit, és hagyjuk meg neki a kezdeményezést.
  2. Ragaszkodjunk a tényekhez. Fontos, hogy legyünk őszinték a gyermekekhez. Magyarországon jelenleg alacsony a megbetegedés kockázata, főleg a halálos megbetegedésé.
  3. Beszéljünk a lehetőségekről. Fontos, hogy elmondjuk a gyerekeknek, mit tehetnek ők a megbetegedés ellen, például takarják el a szájukat köhögés és tüsszentés esetén, valamint gyakran mossanak kezet meleg vízzel és szappannal.
  4. Legyünk tudatosak. A gyerekek fogékonyak átvenni a felnőttek véleményét, reakcióit, így fontos, hogy mindig maradjunk nyugodtak és higgadtak, valamint kövessük a híreket, és a megfelelő helyről informálódjunk az eseményekről.
  5. Figyeljünk a hatóságok útmutatásaira.

Kérem, hogy mindenki a lehető legnagyobb felelősségtudattal élje meg ezt a különösen nehéz időszakot. Köszönetet mondok mindenkinek a helyzet megkívánta elővigyázatos és akár áldozatot vállalni is képes hozzáállásáért, türelméért.

Bármilyen felmerülő kérdésben forduljanak bizalommal hozzám vagy a tartományfőnökség munkatársaihoz. Amiben csak tudunk, segítünk!

Bízzuk életünket gondviselő mennyei Atyánkra!

Budapest, 2020. március 9.

Tisztelettel:

Szilvásy László SP

tartományfőnök